PRAMÍTAČKA: PRŮPRAVNÁ CVIČENÍ + PŘEDFILM | Jan Kulka

Světelná smršť, zvuková masáž! Živá filmová performance Jana Kulky se speciálním promítacím aparátem Pramítačka poprvé v Klubu Letka. Na programu budou filmy Průpravná cvičení a Předfilm.

PRAMÍTAČKA: PRŮPRAVNÁ CVIČENÍ + PŘEDFILM | Jan Kulka

Čas a místo

31. 5. 2024 20:00

Praha 7, Letohradská 44, 170 00 Praha 7-Holešovice, Česko

O události

VSTUPENKY

Průpravná cvičení (2016, 25 min, 16mm) Jsou muybridgeovská filmová studie pro Pramítačku, zkoumající samotné základy pohyblivého obrazu. Zejména okolnosti vzniku či rozpadu iluze pohybu. K tomu využívá found footage 16mm materiál ze starého školního filmu pro výuku tance. Zkoumá potenciál reanimace stojícího filmového pásu a představuje příležitost, jak zažít, jaké by to bylo, kdyby filmové promítačky nebyly pouze nudně metronomickými snímkomety, ale kdyby i rytmus samotného blikání mohl dostat komplexnější, muzikálnější a hravější rytmické, či polyrytmické struktury. Kdyby promítačka mohla frázovat snímky podobně jako bubeník se čtyřmi nezávislými údy.

Předfilm (2016, 24min, masky a barevné filtry) Experimentální film příspívající k tradici flicker filmu. Zabývá se fenoménem blikajícího světla. Jde o film bez média, využívá pouze jedinečné schopnosti Pramítačky a barevné filtry a masky umístěně v prázdné filmové dráze.

Pramítačka je speciální promítací aparát pro živé filmové performance, navržený za účelem prakticky osahávat hraniční oblasti filmu , které byly dosud nedostupné. Tvůrčí proces jako hra cíleného přehodnocování zavedených technických i myšlenkových axiomů kinematografie (símková frekvence, filmové okénko, záběr, skutečný vs. iluzivní pohyb...). Promítačka jako dráždítko vyvolávající obrazy nejen na plátně, nýbrž i kdesi hlouběji za sítnicí. Film jako světelně-zvuková masáž!

Jan Kulka (1985) je experimentální filmař a vynálezce, zaměřující se na živé filmové performance se speciálními promítacími aparáty vlastní výroby. Je absolventem Katerdy střihové skladby FAMU a Klasické animace na UTB ve Zlíně. Svojí tvorbou se snaží nalézt vlastní aktuální odpověď na otázku: co je to film? Co může analogová technika přinést jedinečného v dnešní době? Oholit film od všeho nepodstatného, aby zůstala jen jeho jedinečná základní čistá esence. Filmem se nesnaží vyprávět vlastní příběhy, ale chápe ho jako světelně zvukové jevení, které míří přímo na smyslovou podstatu každého z nás. Filmová projekce se stává rituálním znovu oživováním pradávného společného jmenovatele, který jsme všichni sdíleli kdesi v jeskyni při kolektivním zírání do plamenů ohně. Se svými promítacími aparáty putuje již více, než 10 let po nejrůznějších místech od zapadlých českých stodol po evropské festivaly od Rigy po Madrid, či IFFR v Rotterdamu.